Multiturniej piłki nożnej na Stadionie w Będzinie 
 
2 czerwca  przedszkolaki  wzięły udział w Multiturnieju Piłki Nożnej na boisku Ośrodka Sportu i Rekreacji w Będzinie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina. W turnieju wzięło udział wiele zespołów z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.
Dzieci  same próbowały swoich sił w „strzelaniu do celu”. Nasza drużyna rozegrała osiem meczy z przedszkolakami. Udało nam się strzelić wiele bramek, jak i też parę stracić. W czasie przerwy dzieci korzystały z dmuchanca smoka co sprawiło im wiele radosci. Na zakończeniu turnieju wszystkie przedszkola otrzymały pamiątkowe dyplomy, niespodzianki i słodycze. Turniej dostarczył przedszkolakom wielu wrażeń i przeżyć, pozwolił aktywnie spędzić czas, zintegrować się z dziećmi z innych przedszkoli oraz zachęcić do gry w piłkę wielu miłośników tego sportu.

1 czerwca w Dniu Dziecka obchodziliśmy Dzień  Smerfa, dzieci przyszły do przedszkola ubrane na biało-niebiesko. Wspólną zabawę tego dnia, rozpoczęliśmy od magicznego zaklęcia za sprawą, którego w mgnieniu oka na głowie każdego chłopca i dziewczynki pojawiła się najprawdziwsza smerfna czapka oraz magiczna farbka do pomalowania na niebiesko buziek smerfików. Po śniadaniu odbyły się ,,Smerfne gry i  zabawy”. Następnie dzieci wykonały prace plastyczną i pomalowały swojego smerfa. Niespodzianką w tym dniu był słodki piknik dla przedszkolaków, malowanie kredą, łapanie baniek mydlanych i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Następnie uczestniczyły w smerfowych tańcach, rozwiązywały smerfowe zagadki i zadania. Radość, śmiech i głośny śpiew towarzyszyły nam przez cały dzień. Tak wiec wszystko tego dnia było niebieskie:)

V Będziński Rajd Przedszkolaka na Górę Św. Doroty

22 maja w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych i recytatorskich. Uczucia dzieci znalazły swój wyraz w ofiarowanych rodzicom upominkach, podziękowaniach, najlepszych życzeniach, a przede wszystkim gorących uściskach i rodzinnej radości. Rodzice w ogromnym skupieniu i wzruszeniu słuchali życzeń i podziwiali program artystyczny w wykonaniu swoich pociech i niejedna łezka pojawiła się w rodzicielskim oku. Po prezentacji słowno- muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości  była podniosła i niezwykle rodzinna.

Podsumowanie Tygodnia Pszczoły

Tydzień Pszczół

Piękne są nasze barwy ojczyste

Finał Miejskego konkursu Bezpieczne Przedszkole

Festiwal Piosenki Przedszkolnej ,,Kolorowe Nutki”  w Grodźcu.

I miejsce w ogólnopolskim konkursie bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka.

XVI Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Królewskie opowieści”
Organizowany przez Urząd Miejski oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie.
I Miejsce otrzymała z naszego oddziału przedszkolnego Maja Z.
 

Wyjście do Kina na Nowość ,,Miś Bamse na wulkanie”.

30 marca muffinki obchodziły swoje święto. Obecnie Dzień Muffina świętowany jest na całym świecie. Muffinki przygotujemy bardzo szybko. Wystarczy zrobić ciasto, napełnić nim odpowiednie foremki, uzupełnić o dodatki i gotowe. Z tej okazji dzieci z naszego  oddziału przedszkolnego miały okazje dziś udekorować swoją babeczkę, według swojego uznania, żeby na końcu ją zjeść. Było wesoło i kolorowo i przede wszystkim smacznie.

Realizacja tematu “Mrok ma tropie przygód w ciemności” w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego “Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”

Powitanie wiosny

Wyjście do Teatru Dzieci Zagłębia na przedstawienie “Tymoteusz I Psiuńcio”

Wiosenne doświadczenia

Kolejne odwiedziny w bibliotece szkolne

IV Edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego

„DRZEWO W CZTERECH PORACH ROKU”.

            Dnia 1 marca 2023 r. w integracyjnym oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej nr 11 odbył się międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. „Drzewo w czterech porach roku”. Zadaniem konkursowym było malowanie kredkami pastelowymi do tkanin drzewa według własnego pomysłu na koszulkach, które dzieci po wykonanym zadaniu mogły zabrać do domu. Młodzi artyści stanęli na wysokości zadania. Poziom prac wskazywał, że dzieci dostrzegają piękno natury i otaczających je drzew. Jury miało nadzwyczaj trudne zadanie by wskazać najlepsze prace. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Gratulujemy!

23 lutego obchodziliśmy Dzień Tosta. Dzieci własnoręcznie wykonały tosty. Do dyspozycji miały świeże produkty . Dzień Tosta (National Toast Day) został zapoczątkowany w 2014 roku przez członków The Tiptree Words Bread Awards w Wielkiej Brytanii. Głównym celem tej organizacji jest promowanie sztuki pieczenia poprzez organizowanie konkursów czy specjalnych wydarzeń. Jednym z nich jest  Dzień Tosta przypadający w ostatni czwartek lutego.  Jak w przypadku innych nietypowych świąt kulinarnych najlepszym rozwiązaniem na świętowanie tego dnia jest po prostu dobra zabawa w kuchni i przyrządzenie pysznych tostów. Zaletą tego spieczonego chleba jest to, że można położyć na nim praktycznie wszystko – wszystko zależy tylko od tego kto co lubi.

Ciepły, chrupiący i pachnący chleb podgrzany w tosterze to  było świetne drugie śniadanie na początek dnia. Dziś tost obchodził swój dzień. Z tej okazji przedszkolaki  spałaszowały tosty. Z niecierpliwością oczekiwały na sygnał ”tostów z urządzenia”;). To był przepyszny dzień, mniam!

Akcja Poczytajmy w bibliotece szkolnej.

Bal Karnawałowy – tańce i zabawy karnawałowe.

Dzień Szalonych Fryzur

Od drugiego semestru szkolnego integracyjny oddział przedszkolny rozpoczął zajęcia z projektu Wczesnej profilaktyki nadwagi i otyłość  u dzieci w wieku przedszkolnym. W ramach tego projektu w tym tygodniu mieliśmy zajęcia z fizjoterapeuta- pogawędka, zajęcia sportowo- ruchowe.
Spotkanie z dietetykiem – prezentacja piramidy żywienia, omówienie produktów zdrowych i niezdrowych, prezentacja warzyw i owoców. Spotkanie z psychologiem- rozmowa o emocjach.

WALENTYNKI

Dzień dobry 14go lutego obchodziliśmy Walentynki w oddziale przedszkolnym.
Dzieciom jak i rodzicom bardzo podobały się ramki ze swoimi fotografiami.

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

11 lutego jest  obchodzony Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tego względu że ten dzień wypadł w sobotę my obchodziliśmy go w poniedziałek 13 lutego. W tym dniu w naszym oddziale przedszkolnym zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa. Była to okazja do przypomnienia sobie ważnych numerów alarmowych. Dzieci dowiedziały się również, że numer 112 został wprowadzony po to, aby umożliwić wszystkim Europejczykom wzywanie pomocy bez względu na miejsce, w którym się znajdują. Nie zabrakło tez rozmów na temat niebezpiecznych zachowań w domu, na podwórku i przedszkolu oraz właściwego powiadamiania służb ratunkowych o istniejących zagrożeniach. Organizowane sytuacje edukacyjne Promujące Europejski Numer Alarmowy 112 miały charakter prezentacji obrazkowych  jak i zabaw ruchowych a dzięki informacjom przekazanym w ich trakcie, mamy nadzieję, że nasze Przedszkolaki będą w stanie skutecznie wezwać pomoc w sytuacji tego wymagającej. Na zakończenie wykonaliśmy prace plastyczne z numerem alarmowym z  użyciem plasteliny oraz fotografie z  profesjonalną czapką policyjną, motorkiem i znakami drogowymi co dzieciom najbardziej się podobało.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Tatuaże brokatowe dla dzieci i malowanie twarzy. Dzieci były bardzo zadowolone.

Udział w konkursie ,,O zęby dbam, piękny uśmiech mam”
Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Będzina Pana Łukasza Komoniewskiego organizowane przez Przedszkole Miejskie nr 9 w Będzinie.

Konkurs Kartka Bożonarodzeniowa

Prezenty z okazji Mikołajek od Prezydenta Miasta Będzina

MIKOŁAJKI

Dzisiaj  6 grudnia obchodziliśmy Mikołaja w oddziale przedszkolnym. Dzieci otrzymały świąteczne prezenty oraz słodki poczęstunek. Oczywiście nie zabrakło fotografii ze Świętym Mikołajem.

Będzińskie Mikołajki

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. W naszym przedszkolu dzieci uczciły to święto śpiewem i różnymi zabawami związanymi z pluszowym misiem.

Czwarta Przedszkolna Akademia Szancera

10 listopada w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy „Dzień Jeża”. Celem  było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci dowiedziały się również na jak długo jeże zapadają w sen zimowy. Ponadto nie mogło zabraknąć tradycyjnej zabawy  z elementem czworakowania „Na dywanie siedzi jeż”, leśnych zagadek, piosenki o jeżu Jana Brzechwy oraz wiersza ,,Jeż” H. Zdzitowieckiej. Dzieci uczestniczyły w zabawach „Tupie jeżyk”  oraz gimnastyce buzi i języka „Jeżyk chce spać”. Następnie wykonywały jeżykowe prace plastyczne z ziemniaków, wykałaczek, liści i koralików, w których wykonanie włożyły wiele serca. Na zakończenie dnia wykonaliśmy pamiątkowe fotografie z Jeżem.

“Mistrz matematyki” organizowane przez Przedszkole Miejskie nr 4

Piątek – 28.10.22r. – dzieci przyszły do przedszkola przebrane za wampiry, duchy, czarownice lub ukryły twarz za maskami. Dominującym kolorem w Halloween powinien być kolor czarny lub pomarańczowy. Po śniadaniu rozpoczął się halloweenowa zabawa. Próbowaliśmy przestraszyć nasze panie  z przedszkola, które wykupywały się cukierkami – w myśl powiedzenia „Cukierek albo psikus”. Potem bawiliśmy się przy muzyce. Chociaż tradycja Halloween przyszła do nas zza oceanu w latach 90-tych ubiegłego wieku, to sprawia dzieciom dużo radości i uśmiechu. A przecież w wychowaniu o to chodzi, aby dostarczać dzieciom powodów do radości i zabawy.

Zajęcia otwarte dla rodziców i opiekunów – Święto dyni

W dniu 27 października w integracyjnym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy „Dzień Dyni”. Dzieci odkrywały i poznawały na różne sposoby walory warzyw z rodziny dyniowatych. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat.

 

Zorganizowaliśmy również wystawę prac wykonanych przez dzieci i ich dzielnych rodziców. Było na co popatrzeć- wiele różnych stworów i postaci stworzonych na bazie dyni nie tylko zachwycały efektem końcowym, ale również i pomysłowością!

Zajęcia profilaktyczne prowadzone przez Poradnię Psychologiczno –  Pedagogiczną w Będzinie.

Temat: Bajkowe spotkanie – przeciwdziałanie uzależnieniu od komputera

Święto pieczonego kartofla organizowane przez Przedszkole Miejskie nr 14

Podsumowanie Akcji “Herbata dla Seniora”. Dziękujemy wszystkim uczniom naszej społeczności szkolnej za włączenie się w akcję

15 października  obchodzony jest  Światowy Dzień Mycia Rąk ze względu że wypadł w sobotę dziś go obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym. Światowy Dzień Mycia Rąk. To  święto obchodzone jest corocznie , ustanowione przez UNICEF  w 2008 roku, jako akcja edukacyjna której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk i uświadomienie dzieciom jak ważne znaczenie ma w ich życiu codzienne mycie rąk. W oddziale przedszkolnym odbyły się rozmowy na temat zarazków, bakterii i wirusów, które dostają się do naszego organizmu poprzez brudne ręce. Dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma czyste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. W tym dniu dzieci oglądały krótką scenkę dotyczącą brudnych rąk, słuchały wiersza  J. Tuwima pt. „List do dzieci”. Następnie wspólnie wykonaliśmy prace plastyczne promujące mycie rąk. Nie zabrakło też piosenek związanych z czynnościami samoobsługowymi i nawykami higienicznymi. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

Drogie Dzieci, Rodzice, Nauczyciele!

Zachęcamy do włączenia się w piękną inicjatywę naszej szkoły „Herbatka dla Seniora”!
Jej celem jest zbiórka różnego rodzaju herbat  według Waszego uznania, które zostaną przekazane seniorom z Centrum Usług Senioralnych w Będzinie.
 Umilimy im wspólnie zbliżające się długie jesienne wieczory! Z całego serca dziękujemy za odzew i życzliwość serca!

Zbiórka trwa do 19 października 2022r.

Proszę o przynoszenie herbat do oddziału przedszkolnego.

Dnia 10 października obchodziliśmy Dzień Małego Kucharza.  Dzieci z grupy postanowiły tego dnia własnoręcznie przygotować pyszne, kolorowe bułeczki  zapiekane w kombiwarze.  Ale zanim  zabrały się do pracy poznały sekrety pracy w kuchni: Rozmawialiśmy o zdrowej żywności oraz poznawaliśmy nowe urządzenie elektryczne – kombiwar. Czułym uchem dzieci odgadywały dźwięk wydawany przez sprzęt elektryczny, rozpoznawały przyrządy niezbędne w pracy każdego kucharza oraz  produkty, z których przygotowywały bułeczki.  Oczywiście nie zabrakło obowiązkowej czapki kucharskiej, białych koszulek i  fartucha!  Wszystkie dzieci wyglądały bardzo profesjonalnie i z pełnym profesjonalizmem smarowały chleb masłem, ozdabiały bułeczki sałatą, serem i szynką, ogórkiem, pomidorem i papryką. Na koniec polewały ketchupem. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia kulinarne.  Wszystkie zapiekane bułeczki były piękne i kolorowe, a przede wszystkim zdrowe i taaaaaakie smaczne!

Dzień Chłopca

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Nasze przedszkolaki rozpoczęły od sesji zdjęciowej w Sali oraz wspólnych zabaw. Następnie nasze przedszkolaki wybrały się do Areny Będzin gdzie uczestniczyły we wspólnym świętowaniu organizowanym przez Prezydenta Miasta Będzina. Po przywitaniu się, dzieci przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę.  Było wesoło i kolorowo. Odbyła się lekcja pokazowa obronności psa policyjnego oraz wspólna sesja zdjęciowa. Starszaki z wymalowanymi buźkami śpiewali ulubione piosenki. W dalszej części uroczystości Pan Prezydent złożył przedszkolakom najlepsze życzenia z okazji ich święta, rozdał dzieciom prezenty, także wspólnie z nimi wypuścił balony z życzeniami dla przedszkolaków. Pod koniec każdy przedszkolak miał uśmiech na twarzy zajadając watę cukrową.

Święto International Dot Day czyli Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzi się 15 września od 2009 roku.

Święto to zapoczątkował amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci – Peter H. Reynolds. Dzień Kropki to święto kreatywności i inności, ponieważ każdy ma jakiś talent, Obchody Dnia Kropki w naszym oddziale przedszkolnym zaczęły się od obejrzenia bajki o małej Vashti. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty tworząc własne kropki na balonach a potem tańcząc do piosenki „ Biedroneczki są w kropeczki”. Wykonanie pracy plastycznej do naszej piosenki. Powstawały „kropkowe” dzieła sztuki , które potem zawisły na klasowej tablicy, ukazując, że zwykła kropka też może być piękna. 

Tego dnia wszyscy w przedszkolu mieli na sobie ubrania, bądź jego elementy w kropki. 

Zajęcia adaptacyjne w oddziale przedszkolnym

Zakończenie roku

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że życie składa się z powitań i pożegnań. Nie tak dawno witaliśmy dzieci w naszym oddziale przedszkolnym, a tu już nadszedł czas pożegnania. 30 czerwca dzieci z integracyjnego oddziału przedszkolnego uroczyście zakończyło rok przedszkolny. Były dyplomy, podziękowania i wiele wzruszających słów. Piękny śpiew, wiersze – wszystko to wywołało na twarzach gości zachwyt i wzruszenie.

IV Będziński Rajd Przedszkolak

Od ziarenka do bochenka

W ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały zadanie pt. „Chodź, pomaluj mój świat”. We wtorek (31.05.2022 r.) wychowawcy grupy rozwinęli przeźroczyste folie w okolicy szkolnego placu zabaw oraz przygotowali palety z kolorowymi farbami. Każde dziecko zabrało ze sobą pędzel, kubek z wodą i w ten oto sposób powstał plener malarski. Najmłodsi zainspirowani okoliczną przyrodą, tworzyli barwne kwiaty, słońca, trawy, drzewa. Dzieciom bardzo podobała się taka forma wyrazu artystycznego. Efekt końcowy był rewelacyjny.

Bardzo zdrowy koktajl pietruszkowy

Patriotyczne kodowanie

Dziecko chce być dobre, jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może pomóż”

Nie trzeba nikomu mówić, że 1 czerwca to najradośniejsze, najweselsze i najbardziej rozkrzyczane święto ze wszystkich świąt. Dzień ten należy do wszystkich dzieci zarówno najmłodszych, ale nawet tych „wyrośniętych” bo przecież każdy z nas tak naprawdę w głębi serca jest jeszcze dzieckiem. W naszym przedszkolu ten dzień obchodziliśmy niezwykle hucznie. Od samego rana panowała radosna atmosfera. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji, były konkursy, zabawy oraz gry zespołowe, tatuaże oraz mini disco na którym wszyscy świetnie bawili się. Aby dzieci mogły złapać oddech dzieci zostały poczęstowane pysznościami takimi jak Zestaw Happy Mile który został ufundowany przez rodziców i  smakołykami. Wszystko w tym dniu było udane, dzieci do domów wracały z szerokim uśmiechem oraz symbolicznymi podarkami w dłoniach.

Alarm

W trosce o bezpieczeństwo uczniów w naszej szkole dnia 30.05.2022 r. przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowe, połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja w wyznaczonym czasie i pod czujnym okiem strażaków, przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw. Po usłyszeniu alarmu- 3 długich dzwonków uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszyscy zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki. Po zakończonych ćwiczeniach oddział przedszkolny oraz klasy I- III mogły z bliska pooglądać wóz strażacki oraz posłuchać o pracy strażaków.

Dzień Mamy i Taty

24 maja w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji pięknego święta jakim jest Dzień  Matki i Dzień Ojca. Dzieci z dużym zaangażowaniem przystąpiły do prezentowania swoich możliwości wokalnych, recytatorskich i ruchowych. W pięknych strojach prezentowały bogaty program artystyczny –  wiersze, piosenki, tańce i  życzenia dla kochanych rodziców. Po wspaniałych występach na twarzach rodziców można było zauważyć  wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.

Dzień Pszczoły

„Moje drzewo kolorów

Będzie mieć wiele

Ich liście, jak chmurki

Wokół pnia przykleję

 

I będę miał własne

Drzewo prześliczne

Piękne, kolorowe

Po prostu magiczne”

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PT. „DRZEWO W CZTERECH PORACH ROKU”

 

            Oddział przedszkolny w roku szkolnym 2021/2022 kolejny raz organizował konkurs plastyczny dla dzieci z okolicznych przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w Szkołach Podstawowych pt. „Drzewo w czterech porach roku”. Wszystkie prace były piękne i oryginalne. Każdemu uczestnikowi należą się gratulacje za włożony trud i pomysłowość. Podziękowania kierujemy również do rodziców oraz wychowawców za zaangażowanie i pomoc w stworzeniu tak efektownych wytworów plastycznych.

O wynikach konkursu zdecydowało powołane w tym celu Jury, które wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce- Julia N. Przedszkole Miejskie nr 8 w Będzinie

II miejsce- Zuzanna R. Przedszkole Miejskie nr 14 w Będzinie

III miejsce- Antoni S. Przedszkole Miejskie nr 5 W Będzinie

 

Powitanie Wiosny

W dniu 21 marca 2022 dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Dzieci radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasła: Precz zimo zła…, Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka…

Przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym korowodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji. Zostały również wręczone drobne upominki dla dzieci od władz miasta Będzina. Barwnym pochodem z tulipanami wróciliśmy do przedszkola.W ten sposób wszystkie dzieci chciały wyrazić swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Dzieci w tym dniu poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny.

21 marca świętujemy Światowy Dzień Zespołu Downa.

Jest to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Sama data to kombinacja liczb 21 i 3 – nie jest też przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa – 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21. W tym roku nasze przedszkole włączyło się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki” Podczas krótkiej pogadanki udało nam się ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia. Przedszkolaki brały również udział w zabawach, dzięki którym doskonaliły umiejętności społeczne oraz emocjonalne.

Przygotowania do wiosny

Solidarni z Ukrainą

Z wizytą w filharmonii

Czym jest filharmonia? Kim jest artysta muzyk? Jakie instrumenty grają w orkiestrze? Czy w Filharmonii wszyscy grają? Koncertowo odpowiadamy na te pytania.

Dzień Czystego Powietrza

Dzień Babci i Dziadka

Pędzą wnuki ulicami
z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatków
są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami
już czekają przed domami.
Przez lornetki patrzą w dal
wystrojeni jak na bal.

Ubieranie choinki w SP11

W naszej kulturze bez choinki trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Dzięki udekorowanemu drzewku dom nabiera świątecznej magii. Dlatego w naszym oddziale również nie mogło zabraknąć tego obyczaju. Tuż przed wizytą św. Mikołaja długo oczekiwanego gościa przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki.  Przystrajały różnego rodzaju ozdobami, od wymyślnych łańcuchów i bombek, które własnoręcznie wykonały. Choinka wyglądała prześlicznie i jest ozdobą całej placówki. 

 

Dzień Misia

Duże , małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie opanowały nasz oddział przedszkolny. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

W dniu 25.11.2021r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia . Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże a każdy był piękny i wyjątkowy.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy . Poznały historię Święta Pluszowego Misia, wspólnie bawiły się przy piosenkach m. in: „ Jadą, jadą misie”, „Misiowa pobudka”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

https://slideplayer.pl/slide/830267/

DZIEŃ JEŻA

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, książeczkach, dlatego nasze przedszkolaki włączyły się w obchody tego nietypowego święta.W tym dniu wszyscy założyli opaski z jeżykiem i emblematy. Podczas zajęć mieliśmy okazję poszerzyć i utrwalić wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku, dowiedzieć się także, co lubią jeść jeże, jak możemy pomóc jeżom, co robią jak się czegoś boją?. Były zagadki i wspólne zabawy przy piosenkach o jeżu. Ponadto nie mogło zabraknąć tradycyjnej zabawy „Na dywanie siedzi jeż”. Zaprezentowanie wierszyka o „Jeżu”. Dużo radości sprawiła gra multimedialna pt.” Jesienne szeregi”.  Przedszkolaki oglądały książeczki, czasopisma na temat zwierząt. Po zabawie dzieci ozdabiały jeżyki różnymi technikami plastycznymi. Dzień upłynął bardzo aktywnie i dostarczył wielu pozytywnych wrażeń.

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Sadzenie biało-czerwonych tulipanów w ramach ogólnopolskiego projektu “Piękna Nasza Polska Cała”

Sowy
Wysoko tam na drzewie,
gdzie szczyt się chowa w niebie,
mieszkają w dziuplach sowy,
co mają siwe głowy
i siwe mają piórka,
jak siwa, miękka chmurka
i siwe, senne oczy,
bo spać nie mogą w nocy.
– Monika ZIemann

SZLACHETNE ZDROWIE – TEATR KURTYNA

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz…

– Jan Kochanowski

JESIENNA SZARUGA

Co to za Pani w złocie, czerwieni,
sady maluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie, gdzieś w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje?

DZIEŃ MAKARONU

25 października Światowy Dzień Makaronu ustanowiono w 1995 roku z inicjatywy 40 producentów, by pokazać, że jest to produkt spożywany na całym świecie, to niezwykle ważny składnik naszego codziennego jedzenia.

Celem stworzenia Dnia Makaronu, było pokazanie, że jest to potrawa znana i lubiana na całym świecie. Dodatkowo jest zdrowa, bowiem makaron znajduje się na 3 poziomie piramidy zdrowia..
Na zajęciach poznawaliśmy „ciekawostki makaronowe”, jego wygląd, zastosowanie i sposób powstawania. Dzieci poznały kraj, w którym narodziła się tradycja jedzenia makaronu. Zapoznały się z nowymi dla nich słowami Pasta, Bolonia, Neapolitan.
Mieliśmy możliwość porównania kształtów i kolorów poprzez dotyk i wzrok. Poznaliśmy również tajemniczy sposób barwienia makaronu na różne kolory np. czerwony, niebieski, lub żółty. Wiemy, jakich naturalnych składników trzeba dodać, żeby makaron był kolorowy.
Potem był czas na zajęcia plastyczne. Dzieci malowały makaron spaghetti na wzór tęczy, aby wspólnie ją ułożyć.

Dzień Chłopca w oddziale przedszkolnym

„Czerwone Korale”

Integracyjny Oddział Przedszkolny wykonał zadanie (58) w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym Piękna Nasza Polska Cała. 

„Czerwone korale” – Zrobienie korali dla dzieci to spore wyzwanie.  Każdy indywidualnie nawlekał kuleczki jarzębiny na nitkę.  Podczas zajęć dzieci, ćwiczyły tak bardzo ważną na tym etapie rozwoju dziecka cierpliwość  i koncentrację, a korale… wszystkie zostały podarowane mamom.

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

28 września dzieci z Integracyjnego Oddziału Przedszkolnego obchodziły Dzień Jabłka. Na zajęciach przedszkolaki poszerzały wiedzę na temat jabłek: poznały różne gatunki, rozpoznawały ich zapach i smak oraz zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Na zakończenie zajęć wspólnie wyciskaliśmy sok jabłkowy oraz zajadaliśmy szarlotkę.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję “Sprzątania Świata”, która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety.

Dlatego 23 września, po zajęciach dydaktycznych, przedszkolaki pełni zapału wraz z nauczycielkami wyruszyły na wielkie porządkowanie ogrodu i terenu wokół szkoły. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Grupa przedszkolna z zapałem sprzątała okolice szkoły m.in. plac zabaw oraz przylegające do niej tereny zielone. Udział naszych przedszkolaków w akcji Sprzątanie Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.

Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję “Sprzątania Świata”, która jest dla dzieci atrakcyjną, aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety.

Dlatego 23 września, po zajęciach dydaktycznych, przedszkolaki pełni zapału wraz z nauczycielkami wyruszyły na wielkie porządkowanie ogrodu i terenu wokół szkoły. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Grupa przedszkolna z zapałem sprzątała okolice szkoły m.in. plac zabaw oraz przylegające do niej tereny zielone. Udział naszych przedszkolaków w akcji Sprzątanie Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.

Piękna Nasza Polska Cała

„Piękna nasza Polska cała, dobra i skromna – jak każda Mama. Wszystkich nas płaszczem otuliła, pszenicznym chlebem nakarmiła. W sercach Polaków pozostań na zawsze. Bądź ostoją, schronieniem i tarczą. I duży, i mały – niech się Tobą opiekuje! Kocham Cię, Polsko! Polsko – dziękuję!”

Nasz Integracyjny Oddział Przedszkolny bierze udział

w międzynarodowym projekcie edukacyjnym

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA!

Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje Polski.

Działania projektowe to też okazja, by budzić wśród najmłodszych i ich rodzin poczucie tożsamości narodowej i regionalnej, dumy z bycia Polakiem, a także wzmacniać więzi i integrować placówki oświatowe z terenu całej Polski i Kresów.

Autorką projektu jest Ludmiła Fabiszewska, nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim.

Koordynatorem w przedszkolu jest: mgr Agnieszka Dubaj

REGULAMIN

  1. Projekt zgodny z Podstawą Programową i drugim kierunkiem polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej przeznaczony jest dla zainteresowanych placówek oświatowych.
  2. Realizacja działań projektowych zaplanowana jest w okresie od 15 września 2020 roku do 30 maja 2021 roku.
  3. Aby wziąć udział w Projekcie uczestnicy zobligowani są do: zrealizowania min. 20 zadań z „Listy zadań” w trakcie trwania projektu
  4. Wybrane przez uczestników zadania można wykonać w jednej grupie (klasie), jak również podzielić zadania, angażując w ten sposób całą placówkę.
  5. Relacje z podejmowanych działań projektowych koordynatorzy projektu umieszczają na Grupie Projektowej FB „Piękna Nasza Polska Cała” (realizację zadań można też umieszczać na stronie internetowej placówki, a na grupie projektowej wstawić odnośnik do strony (link)).
  6. Koordynator projektu jest zobligowany do wypełnienia krótkiego FORMULARZA EWALUACYJNEGO dostępnego na grupie 10 maja 2021r. Na jego podstawie uczestnicy otrzymają Certyfikaty dla dzieci, nauczycieli i placówki. Szczególnie zaangażowane koordynatorzy i placówki otrzymają upominki.
  7. Każda placówka biorąca udział w projekcie wypełnia tylko JEDEN formularz zgłoszeniowy i ewaluacyjny.
  8. Działania Projektowe mogą posłużyć jako inspiracja do napisania programu własnego lub wprowadzenia w placówce innowacji pedagogicznej.
  9. Udział w Projekcie jest bezpłatny.

Integracyjny Oddział Przedszkolny bierze udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjny „Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”.

Projekt skierowany jest do dzieci 4-6-letnich. Jego głównym zadaniem jest realizacja zadań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz ich rozszerzanie,
 w celu pobudzania aktywności artystycznej dzieci. Na potrzeby projektu wykorzystane zostały bajki psychoedukacyjne, napisane przez autorkę książek z zakresu bajkoterapii -Marię Molicką. Bohater bajki czytanej dzieciom mierzy się z podobnym problemem do tego,
z którym może na swojej życiowej drodze napotkać dziecko. Wówczas, dzięki bajce, dziecko zdobywa doświadczenie w rozwiązywaniu różnorodnych problemów  przyswajając w ten sposób pozytywne wzory zachowań, które mogłoby zastosować. Poprzez bajkoterapię,
w połączeniu z edukacją teatralną, uczymy dzieci empatii, radzenia sobie z emocjami
oraz wzmacniamy jego poczucie własnej wartości.

Cel główny projektu:

– wzmacnianie poczucia własnej wartości dzieci poprzez wykorzystywanie różnych form aktywności twórczej w postaci zabaw parateatralnych oraz przedstawień w oparciu o bajki terapeutyczne.

Cele szczegółowe:

– akceptacja przez dziecko samego siebie;

– rozwijanie wyobraźni;

– poprawne wyrażanie przez dziecko swoich emocji oraz uczuć;

– stymulowanie procesów emocjonalnych i poznawczych;

– utożsamianie się z bohaterami w celu rozpoznawania ich uczuć oraz emocji;

– zapoznanie dzieci ze sposobami rozwiązywania problemów;

– poszerzenie słownictwa dzieci;

– budowanie umiejętności odróżniania przez dziecko dobra od zła;

– kształtowanie umiejętności radzenia sobie przez dziecko w sytuacjach dla niego trudnych.

Książka (dla) Przedszkolaka

Integracyjny Oddział przedszkolny bierze udział w Ogólnopolskim projekcie „Książka (dla) przedszkolaka” który ma na celu zachęcić nauczycieli do podejmowania działań promujących czytelnictwo wśród przedszkolaków, np. wyjścia do bibliotek, księgarń; głośne czytanie bajek przez rodziców dzieciom w przedszkolu i w domu; organizowanie spotkań z pisarzami; zapoznanie dzieci podczas zajęć z kanonem literatury dziecięcej; aranżowanie zajęć mających na celu przybliżenie wartości książki i uczenie szacunku do niej.

Książka (dla) Przedszkolaka to projekt również dla tych, którzy chcą wspierać małych pacjentów szpitali poprzez organizację zbiórek książek, gier, maskotek, materiałów plastycznych, przekazywanych oddziałom dziecięcym.

Książka (dla) Przedszkolaka to propozycja tworzenia przedszkolnych punktów wymiany książek, dzięki którym dzieci będą mogły dzielić się książkami z domowej biblioteczki z innymi przedszkolakami.

Nasz punkt wymiany książek stale się powiększa. Zachęcamy rodziców do oddawania książek dla dzieci do naszego zbioru.

Każdej sekundzie naszego życia towarzyszą emocje.
Są one również nieodłącznym elementem życia naszych dzieci,
bez względu na ich wiek, czy środowisko w jakim żyją.

 

 W roku szkolnym 2021/2022 będzie realizowany w integracyjnym oddziale przedszkolnym program autorski pt. „Emocje pełne niespodzianek”, stworzony przez wychowawców grupy. Dzięki niemu najmłodsi będą mogli uświadomić sobie, jak duży wpływ ma zachowanie dzieci na otaczających nas ludzi. Program obejmuje również nauczycieli i rodziców. Problematyka i tematyka została rozdzielona w terminie wrzesień 2021 r.- maj 2022 r. Treści będą dobierane zgodnie z aktualnymi problemami pojawiającymi się w grupie. Zajęcia będą przeprowadzane w formie zabaw. Głównymi celami są:

  • Stymulowanie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci w wieku przedszkolnym;
  • Poszerzanie wiedzy rodziców i nauczycieli w zakresie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci.

 

BLIŻEJ PIESKA

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – to pierwsze słowa polskiej ustawy o ochronie zwierząt. W tę wiedzę należy wyposażać społeczeństwo – a najlepiej zacząć właśnie od dzieci, od ich fascynacji światem, przyrodą i zwierzętami, która w prosty sposób może być przekształcona w wiedzę praktyczną: jak właściwie traktować zwierzęta, dbać o nie, porozumiewać się z nimi.

Integracyjny Oddział Przedszkolny bierze w tym roku udział w projekcie edukacyjnym „Bliżej pieska” . Projekt ma na celu zachęcenie nauczycieli do podejmowania działań uwrażliwiających dzieci na niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, a także edukujących przedszkolaków z zakresu właściwego zachowania wobec zwierząt.

Aby wziąć udział w projekcie, należy:

  1. a) Przeprowadzić zajęcia/zabawy/działania (a najlepiej cykl zajęć/zabaw/działań) z udziałem dzieci mieszczące się w tematyce projektu tj. promujące właściwe zachowania wobec zwierząt i wrażliwość na ich krzywdę. Uczestnik może skorzystać z propozycji Organizatora zamieszczonych na stronie projektu lub z innych, dowolnie wybranych materiałów;
  2. b) Umieścić relację z zajęć na stronie internetowej Organizatora.
  3. c) Uzupełnić licznik na stronie projektu tj. podać nazwę placówki i link do relacji. Uzupełnienie licznika umożliwi Uczestnikowi pobranie Certyfikatu zaświadczającego
    udział w projekcie.

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

Dzień Przedszkolaka

Co roku w całej Polsce 20 września najmłodsi świętują swój dzień- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Z tej okazji panie z oddziału przedszkolnego przygotowały moc atrakcji. Na początek pomalowały dzieciom twarze w bajkowe wzory. Następnie były wspólne zabawy z użyciem chusty animacyjnej oraz tańce. Nie zabrakło również wizyty w starym kinie z projekcją dawnych bajek. Każdy otrzymał bilet wstępu oraz popcorn. Na zakończenie dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia w fotobudce z rekwizytami. W tym wyjątkowym dniu o naszych przedszkolakach i ich wychowawcach nie zapomniały władze miasta Będzina, które podarowały piękne zabawki i złożyły serdeczne życzenia. Radość i uśmiech uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.

Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki.

Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa,pt. „The Dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Dzień Kropki to święto inności, kreatywności i rozwijania ukrytego potencjału, bo przecież każdy ma talent.

Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu rysunkowego o dziewczynce Vashti – bohaterce książki P. H. Reynoldsa, która dzięki kropce uwierzyła w swoje możliwości. Krótka rozmowa na temat obejrzanego filmu miała na celu uświadomienie dzieciom sensu istnienia i świętowania Dnia Kropki. Ogromną radość sprawiły dzieciom kreatywne zabawy muzyczno-ruchowe z wyk. metody Batiii Strauss. Kolejnym punktem Dnia Kropki była praca plastyczne pod hasłem ,,Kropki na obrazkach”. Na zakończenie przedszkolaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia.

Ogólnoświatowy Dzień Pszczół

Zagadka: Pracowita niesłychanie zbiera nektar na śniadanie. Zrobi z niego pyszny miód, zaspokoi też Twój głód.

 

Kampania Rowerowy Maj

Przedszkolaki z naszego oddziału miesiąc maj rozpoczęły w sportowym klimacie. A to  wszystko dzięki akcji ROWEROWY MAJ, która we wtorek ruszyła w mieście. Przedsięwzięcie, jak co roku zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem przez dzieci. Ma ono na celu poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji fair play, promocję zdrowego trybu życia wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Wychowawcy oddziału nagradzają specjalną naklejką. „Rowerowy Maj” każde dziecko, które przyjechało ekologicznym pojazdem do swojej placówki. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody. Dzieciom i rodzicom życzymy wytrwałości. Powodzenia!

Gratulacje dla Mikołaja za zajęcie I miejsca w Miejskim Konkursie Plastycznym “Dziecięce marzenia”!!!

Jest takie miejsce – POLSKA

Dzień Ziemi 2021

Przedszkolaki wyruszyły w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat Ziemi oraz poznały zasady recyklingu.

Dbamy o przedszkolne rabatki

Korzystamy z wiosennych promieni słońca

Wiosna, ach to Ty

Do naszego oddziału przedszkolnego zawitała „Pani Wiosna”, która przyniosła ze sobą kwiaty, ciepło promieni słonecznych oraz uśmiech na twarzach zarówno dzieci, jak i opiekunek.

Wielkanocne palemki

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. W Polsce bardzo pielęgnuje się obyczaje i tradycje wielkanocne, których jest bardzo wiele.
Okres przedświąteczny kojarzy nam się zawsze z wielkimi porządkami w domu. Mycie okien, trzepanie dywanów to typowe czynności, które wykonuje się przed Wielkanocą. Jednak świąteczne porządki mają także charakter symboliczny, gdyż wymiatając brud wymiatamy tym samym wszelkie zło i pozostałości zimy według tradycji wielkanocnej.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z wierzby, która zgodnie z tradycją jest symbolem nieśmiertelności duszy. Obecnie wielkanocne palemki ozdabiane są suszonymi kwiatami, ziołami czy piórkami różnych kolorów. 

Siejemy rzeżuchę!

W naszym przedszkolu dzieciaki czekając na wiosnę nie nudziły się ani troszkę. Przedszkolaki wysiały do pojemników nasiona rzeżuchy

Wielkanocne kurczaczki

Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnych kurczaków?

KROKUSY I PRZEBIŚNIEGI

Wyszedł spod ziemi krokus
jak promyk słońca z obłoku.
Rozejrzał się wkoło
I rzekł wesoło:
– Jak tylko trochę podrosnę,
zrobię prawdziwą wiosnę!
Za śniegowej chmury
słońce ledwie błyśnie
a już się spod śniegu
przebija przebiśnieg.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE Z ELEMENTAMI BAJKOTERAPII

W lutym 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły aż w 4 zajęciach z bajkoterapii, na których poznały wspaniałych bohaterów zmagających się z różnymi trudnościami oraz emocjami, które dzieci starały się nazwać i zrozumieć.

Rozmawialiśmy także o zawodzie logopedy z okazji nadchodzącego Europejskiego Dnia Logopedy. Z tej okazji wspólnie oglądaliśmy nagranie zajęć logopedycznych z cyklu: „Z Tosią to proste! Logopedia na wesoło” organizowanych przez Teatr Dormana w Będzinie.

„Niepan, czyli pan Nie”[1]

Podczas tych zajęć nauczyciel przygotował teatrzyk kukiełkowy do treści bajki. Dzieci z uwagą słuchały nagranej bajki oraz oglądały przedstawienie.

Pierwszym bohaterem bajki był chłopiec, który na wszystkie prośby swojej mamy odpowiadał zawzięcie: „nie!”. Dzieci dokonały oceny zachowania bohatera, podjęły też próby zrozumienia emocji, które odczuwają rodzice, gdy dzieci zachowują się w sposób niepoprawny.

„Szczurek Złośnik”[2]

Bohaterem opowiadania był szczurek, który bardzo szybko popadał w złość i często nie potrafił zapanować nad negatywnymi emocjami. Podczas tych zajęć przedszkolaki razem z nauczycielem stworzyły „Mapę myśli” szukając odpowiedzi na pytanie: „Jak można poradzić sobie ze złością?”.

„Bajka o Łapce”[3]

 Bajka poruszająca problem odmienności fizycznej (niepełnosprawności). Ideą utworu było uświadomienie dzieciom, że żadna niepełnosprawność nie czyni z nas gorszych ludzi. Każdy jest wyjątkowy, ważny, wartościowy. Dzieci przypomniały sobie o ważnych społecznych zasadach m.in. o tym, że nie można wyśmiewać się z osób z różnymi niepełnosprawnościami.

 

„Franklin gubi się w lesie”[4]

Celem bajki było uświadomienie dzieciom, jak niebezpieczne jest oddalanie się od osoby dorosłej (rodzice, dziadkowie, opiekunowie) w nieznanym miejscu lub oddalanie się od domu podczas swobodnej zabawy z przyjaciółmi. Dzieci wspólnie z nauczycielem omówiły zasady postępowania w przypadku zgubienia. 

Dagmara Cyplińska-Góral

[1] A. Kozłowska, Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych, Warszawa 2007.

[2] A. Kozłowska, Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych, Warszawa 2007.

[3] B. Ziółkowska (red.), Niestworzone historie. Bajki edukacyjne, Poznań 2007.

[4] P. Bourgeois, B. Clark, Franklin gubi się w lesie, Katowice 2019.

Las w pudełku

Dzieci zbierały dary natury – szyszki, patyki i liście. A następnie tworzyły z nich las w pudełku, ramki oraz stworki dziwaki.

Dzień Kota

W dniu 17 lutego w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy nietypowe święto – „Święto Kota”. Wszystkie dzieci zamieniły się tego dnia w te słodkie zwierzątka (Pani namalowała na ich twarzach śliczne kotki). Najmłodsi tańczyli przy muzyce, oglądali ilustracje przedstawiające milusińskie zwierzątka i dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na ich temat. Brały również udział w konkursach takich jak „Zwijanie kłębka wełny” , „Picie mleka”, „Z jakiej bajki ten kot uciekł ”. Uczniowie oddziału przedszkolnego wykonali ciekawe prace plastyczne przedstawiające kociaki. Ten dzień był pełen wrażeń, wszystkie dzieci wspaniale się bawiły i długo będą miały ten dzień w pamięci.

Ferie zimowe

Hu, hu, ha, hu, hu, ha, zima wcale nie jest zła

 Bajkowy bal karnawałowy

W dniu 03 stycznia w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej nr11 odbył się “Bajkowy bal karnawałowy”. Nauczycielki przedszkola dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali balowej wprowadził dzieci w radosny, bajkowy nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Spider-Mana. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w tańcach oraz licznych konkursach zręcznościowych, ruchowych. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. 

Przygotowania do Świąt 

Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy – pełen radości i wzruszeń,  poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. Również w naszym przedszkolu już na początku grudnia rozpoczęliśmy przygotowania do tego niezwykłego wydarzenia.


Mikołajki

7 grudnia był dniem, w którym w naszym przedszkolu podtrzymujemy od wielu lat mikołajkową tradycję. I chociaż tegoroczna aura zasiała w serduszkach przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszego oddziału. Jednak magia tego dnia sprawiła, że czuć było atmosferę niecierpliwego oczekiwania, a od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach dzieci ubrane w mikołajkowe czapeczki. O godzinie 9.30 wszystkie dzieci  zebrały się na głównym holu, na którym przygotowana już była piękna choinka, a pod nią prezenty oraz list od świętego Mikołaja. Dzieci z uwagą wysłuchały go i obiecały, że będą grzeczne. Cały dzień przebiegł w wesołej atmosferze. Najmłodszym bardzo podobały się otrzymane przez Mikołaja paczki.

 

Sowy z liści

Piękne sowy z liści, od dziś są ozdobą naszej sali.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25.11.2020 obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego Misia z zachowaniem reżimu sanitarnego. Przybyły do naszego przedszkola misie małe, duże- wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspaniałej zabawy. Poznały historię „Pluszowego Misia”. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, quiz, konkurs plastyczny „Mój Miś”. Wspólnie bawiliśmy się przy piosenkach „Jadą, jadą Misie”, „Pluszowy Miś”, „Miś Uszatek śpiewa wam”. Na zakończenie każdy otrzymał „Order Przyjaciela Pluszowego Misia”. To był naprawdę misiowy dzień pełen wrażeń.

Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 11 w Będzinie w integracyjnym oddziale przedszkolnym.

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego też 10 listopada odbyła się lekcja pokazowa również quiz wiedzy o Polce, dzieci  utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, wydarzeń  historycznych naszej Ojczyzny.

Punktualnie o godzinie 11:11 rozległy się dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego” i wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki polskiego hymnu, włączając się tym samym w akcję „Szkoły do hymnu” organizowanej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczymy Dzieci Programować

Od września 2020 r. dzieci z Integracyjnego Oddziału Przedszkolnego biorą udział w Ogólnopolskim Programie pt. „Uczymy Dzieci Programować”. Ma on na celu już od najmłodszych lat propagowanie logicznego i algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów oraz szukania różnych rozwiązań. Wychowawcy grupy przygotowują dla dzieci ciekawe zajęcia. Korzystamy zarówno z metod tradycyjnych, jak i nowoczesnych tj. multimedialne gry edukacyjne. Zadania skonstruowane są tak, aby podczas zabawy najmłodsi wdrożyli się w podstawy programowania. Zawsze przy wykonywaniu ćwiczeń dzieciom towarzyszy uśmiech i nie opuszcza ich dobry humor. Wszystko po to, żeby w jak najciekawszy sposób przekazać wiedzę, która ułatwi naukę na dalszych szczeblach edukacji.

„Jesień, jesień na dworze.

Już babie lato powiewa (…)”.

W. Broniewski

Miesiąc październik upłynął w naszym oddziale przedszkolnym w tematyce jesiennej. Jako, że mamy obecnie piękną polską jesień, która obdarowała nas wieloma darami- postanowiliśmy je wykorzystać do tworzenia pięknych prac plastyczno- technicznych. Dzieci wraz z rodzicami zbierali szyszki, jarzębinę, liście, kasztany, żołędzie, aby z nich mogły powstać śliczne wytwory. Kreatywność pań i dzieci obfitowały pracami tj. leśne sówki wykonane z kolorowych liści, makiety lasu, czy sowy w słoikach. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły przy tworzeniu swoich dzieł.

ODZCZĘDZAJ WODĘ!

W miesiącu wrześniu Prezydent Miasta Będzina zorganizował konkurs wysyłkowy pt. „Oszczędzaj wodę!”. Konkurs obejmował trzy kategorie wiekowe: przedszkola oraz oddziały przedszkolne w Szkołach Podstawowych, klasy I-IV oraz V-VIII. W celu zainteresowania dzieci tematem wychowawcy przeprowadzili zajęcia, aby przybliżyć dzieciom tematykę i istotę problemu, jakim jest marnotrawienie wody. Na zakończenie wspólnie zagraliśmy w grę multimedialną pt. „Chronimy i oszczędzamy wodę”. Wszystko to miało na celu, aby dzieci samodzielnie i ze świadomością wykonały własne plakaty. Dziewczynka z naszego oddziału otrzymała WYRÓŻNIENIE- wykazała się bardzo dużą kreatywnością oraz ekologiczną wrażliwością. Otrzymała dyplom i piękny prezent. Serdecznie gratulujemy!

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak

W niedzielę 20.09.2020 r. wypadał Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, dlatego w poniedziałek na dzieci czekało wiele niespodzianek przygotowanych przez wychowawców. Na początek wszystkim zostały pomalowane twarze – wyobraźnia najmłodszych nie miała granic. Na buźkach pojawiły się Spider many, Batmany, motylki, biedroneczki itp. Po śniadanku wspólnie uczestniczyliśmy w zabawach muzyczno- ruchowych, które zakończyły się Balem Przedszkolaka. Kolejną atrakcją było wyjście na szkolne boisko i ćwiczenia przy użyciu animacyjnej chusty Klanzy. Wspólne świętowanie zakończyliśmy na placu zabaw. Największą niespodzianką dla najmłodszych okazała się wizyta Naczelnika Wydziału Oświaty- p. Romana Goczoła, który w imieniu swoim i Prezydenta Miasta Będzin Łukasza Komoniewskiego złożył życzenia z okazji Dnia Przedszkolaka, podarował piękne prezenty, słodkości oraz wykonał pamiątkowe zdjęcie z Dyrektorem szkoły i wychowawcami grupy. Uśmiechy z twarzy nie schodziły dzieciom do końca dnia.

ZAJĘCIA Z BAJKOTERAPII W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM WRZESIEŃ 2020 r.

We wrześniu 2020 roku dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w dwóch zajęciach grupowych ze szkolnym logopedą. Zajęcia prowadzone były metodą bajkoterapii w oparciu o autorski program „Słyszę, rozumiem, mówię, opowiadam tak, jak umiem”.

Na pierwszych zajęciach poruszany był temat samodzielności w oparciu o bajkę pt.: „Niedźwiedzica Troskliwa i mały niedźwiadek, Bartek”

[1]. Główną ideą bajki było uświadomienie dziecku, że warto być samodzielnym dzieckiem, a wyręczanie przez rodziców i dziadków może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Po wysłuchaniu bajki przedszkolaki określały, jakie czynności potrafią wykonać samodzielnie. Naśladowały także ruchem czynności wymienione w wierszu.

  1. Gajda, M. Nowosielska
    „Jestem samodzielny”

Gdy się kiedyś urodziłem

Robić nic nie potrafiłem.

Ale teraz – powiem śmiało

Umiem rzeczy już niemało.

 

Rano bez pomocy wstaję

I się wcale nie mazgaję.

Umiem nawet sam w łazience

Umyć buzię oraz ręce!

 

Sam zakładam swe ubranie.

Samodzielnie jem śniadanie.

Umiem zęby wyszorować

Nawet byty zasznurować.

 

Sam korzystam też z grzebienia.

Jestem zuchem – bez wątpienia!

Zawsze sprzątam po zabawie

I zamiatać umiem prawie.

 

Sam korzystam z toalety

I przestrzegam zdrowej diety.

Do obiadu grzecznie siadam

I „smacznego” odpowiadam.

 

Umiem sam wydmuchać nosek

I chusteczki swoje noszę.

A gdy czegoś potrzebuję,

Wtedy proszę. I – dziękuję!


Bo ja jestem przedszkolakiem

A nie małym niemowlakiem.

Jestem duży, mądry, dzielny,

Już od dawna – samodzielny!

Bohaterem drugiego spotkania była urocza kotka Kicia Kocia ze swoim przyjacielem Packiem. Na podstawie bajki A. Gawińskiej „Kicia Kocia mówi „Dzień dobry” dzieci dowiedziały się, że nasze dobre wychowanie, nasz dobry nastrój może pomóc innym. Warto być dla siebie dobrym, miłym i pomocnym. Na koniec zajęć dzieci mówiły do siebie miłe słowa, komplementy. Każdy przedszkolak otrzymał kolorowankę z postacią Kici Koci.

Dagmara Cyplińska-Góral

Logopeda

[1]

A. Kozłowska, Zaczarowane bajki, które leczą. Dla dzieci i dorosłych, Warszawa 2007.