Hokus – Pokus, mary – dary,

Niech się spełnią andrzejkowe czary.

 

Andrzejki, to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dawniej miały troszkę inny charakter, panny wierzyły, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Kawalerowie mieli swój odpowiednik tego wieczoru, a mianowicie „katarzynki”. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, wróżą sobie zarówno chłopcy jak i dziewczynki, młodsi i starsi.  Dziś przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka.

Uczniowie z klasy 2b wysłuchali informacji o tradycjach i zwyczajach andrzejkowych. Obejrzeli też prezentację związaną z tematem i sami mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka wróżąc sobie.