W dniach 19-21 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w Akcji „Żonkile”, organizatorkami były p. I. Tomczyk-Król w klasach I-III oraz p. A. Palimąka w klasach IV-VIII. Jest to coroczna akcja organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z Warszawy, jej celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim z 19 kwietnia 1943 r.

 

Z uwagi na epidemię i zdalną formę pracy w szkołach, 78. rocznica różniła się od poprzednich. Muzeum po raz pierwszy zaproponowało udział w akcji klasom najmłodszym szkół podstawowych, przygotowując jednocześnie dla nich odpowiednie materiały do pracy. Dla klas I-III specjalnie powstały dwa opowiadania, w których autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszyły takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata. Dla uczniów klas IV-VI powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Z kolei dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych powstał film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Wszystkie filmy i słuchowiska zostały uzupełnione kartami pracy, które można było wykorzystać w czasie prowadzonych zajęć. Dodatkowo uczniowie wykonywali żonkile, które stały się nieodłącznym symbolem pamięci wydarzeń z 19 kwietnia 1943 r.