KL Auschwitz – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

W naszej szkole od wielu lat tego dnia upamiętniamy wszystkich, których dotknęła ta tragedia. Tegoroczne szkolne obchody zorganizowane były we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W dniach 1-6 luty uczniowie klas VIII uczestniczyli w pokazie filmów edukacyjnych o historii społeczności żydowskiej w Krakowie w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Ala – główna bohaterka filmu „Muranów – Dzielnica Północna” (2021) – tym razem zabrała uczniów w podróż po dzielnicy żydowskiej w Krakowie – Kazimierzu. Film ten przypomniał, jak żyli i ginęli polscy Żydzi, jak wyglądało życie Żydów przed II wojną światową, jak Zagłada położyła mu kres oraz pokazać współczesne próby jego „odzyskiwania” oraz pamięci o nim.

Zapraszamy do obejrzenia filmu