„Jeśli z Ziemi zniknie pszczoła, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia; nie ma więcej pszczół, nie ma więcej zapylania, nie ma więcej roślin, nie ma więcej zwierząt, nie ma więcej ludzi…”  /Albert Einstein/

W naszej szkole piątka nauczycieli (p. P. Haja-Stasiak, p. M. Klamińska-Pasternacka, p. A. Palimąka, p. I. Tomczyk-Król, p. E. Wójcik) zainicjowała akcję „Ratujemy pszczoły”. 

Żeby pomóc owadom dobrze jest pozostawić fragment „dzikiego ogrodu”, czy kwietnej łąki, dlatego w ramach tej akcji na szkolnym patio została zasiana specjalna mieszanka roślin miododajnych, które dają pszczołom nektar i pyłek. Ponadto zostały posadzone: m.in. lawendy, goździki skalne, piwonie, surfinie, rododendron. Te piękne i pachnące rośliny nie tylko urozmaicą pokarm pszczół, dzięki czemu będą one zdrowsze, ale również będą świetną ozdobą. 

Jakość trawnika wyznacza bogactwo zwierząt w nim żyjących, dlatego zostały postawione domki dla pożytecznych owadów. Owady te nie tylko nas żywią zapylając rośliny i umożliwiając wytwarzanie owoców, ale także bronią nas przed szkodnikami i są sprzymierzeńcami w walce z nimi. Dodatkowo w naszym patio zostały umieszczone tabliczki informujące o tym jak można pomóc pszczołom oraz o „karierze pszczoły w ulu”. Całość dopełnia dekoracja w postaci pomalowanego ula oraz namalowanego roju pszczół na szybach otaczających patio – co zawdzięczamy naszym koleżankom z oddziału przedszkolnego. 

W przyszłym roku szkolnym – jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli – uczniowie naszej szkoły wezmą udział w warsztatach przygotowanych przez jedną z edukacyjnych pasiek. W przygotowaniu jest również filmik informujący o roli pszczoły w życiu człowieka oraz wystawa produktów pszczelich. Kto wie… może jakiś pszczelarz odwiedzi nasz ul?