W lutym 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły aż w 4 zajęciach z bajkoterapii, na których poznały wspaniałych bohaterów zmagających się z różnymi trudnościami oraz emocjami, które dzieci starały się nazwać i zrozumieć.

Rozmawialiśmy także o zawodzie logopedy z okazji nadchodzącego Europejskiego Dnia Logopedy. Z tej okazji wspólnie oglądaliśmy nagranie zajęć logopedycznych z cyklu: „Z Tosią to proste! Logopedia na wesoło” organizowanych przez Teatr Dormana w Będzinie.

 

„Niepan, czyli pan Nie”[1]

 

Podczas tych zajęć nauczyciel przygotował teatrzyk kukiełkowy do treści bajki. Dzieci z uwagą słuchały nagranej bajki oraz oglądały przedstawienie.

Pierwszym bohaterem bajki był chłopiec, który na wszystkie prośby swojej mamy odpowiadał zawzięcie: „nie!”. Dzieci dokonały oceny zachowania bohatera, podjęły też próby zrozumienia emocji, które odczuwają rodzice, gdy dzieci zachowują się w sposób niepoprawny.

 

„Szczurek Złośnik”[2]

 

Bohaterem opowiadania był szczurek, który bardzo szybko popadał w złość i często nie potrafił zapanować nad negatywnymi emocjami. Podczas tych zajęć przedszkolaki razem z nauczycielem stworzyły „Mapę myśli” szukając odpowiedzi na pytanie: „Jak można poradzić sobie ze złością?”.

 

„Bajka o Łapce”[3]

 

Bajka poruszająca problem odmienności fizycznej (niepełnosprawności). Ideą utworu było uświadomienie dzieciom, że żadna niepełnosprawność nie czyni z nas gorszych ludzi. Każdy jest wyjątkowy, ważny, wartościowy. Dzieci przypomniały sobie o ważnych społecznych zasadach m.in. o tym, że nie można wyśmiewać się z osób z różnymi niepełnosprawnościami.

 

„Franklin gubi się w lesie”[4]

 

Celem bajki było uświadomienie dzieciom, jak niebezpieczne jest oddalanie się od osoby dorosłej (rodzice, dziadkowie, opiekunowie) w nieznanym miejscu lub oddalanie się od domu podczas swobodnej zabawy z przyjaciółmi. Dzieci wspólnie z nauczycielem omówiły zasady postępowania w przypadku zgubienia. 

 

 

 

 

Dagmara Cyplińska-Góral

[1] A. Kozłowska, Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych, Warszawa 2007.

[2] A. Kozłowska, Zaczarowane bajki, które leczą dla dzieci i dorosłych, Warszawa 2007.

[3] B. Ziółkowska (red.), Niestworzone historie. Bajki edukacyjne, Poznań 2007.

[4] P. Bourgeois, B. Clark, Franklin gubi się w lesie, Katowice 2019.