W dniach 11-22 października br., na lekcjach historii, uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w projekcji filmu pt.: „Nie zabierajcie mamy”. Jest to film dokumentalny, nakręcony przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Regionem Częstochowskim NSZZ „Solidarność” i Stowarzyszeniem Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”, który przybliża historię działaczek „Solidarności” aresztowanych i internowanych w czasie stanu wojennego (12.1981-07.1983). Film ten, w sposób przejrzysty i łatwy do przyswojenia przez uczniów, pokazuje metody działania komunistycznego aparatu terroru. Opiera się na wspomnieniach dzieci ofiar będących naocznymi świadkami opisywanych wydarzeń. 

Jednym z zadań projektowych było stworzenie szkolnego kącika pamięci. W naszej szkole został on umieszczony przy wejściu do sekretariatu. Zapraszamy do odwiedzenia i obejrzenia zamieszczonych tam materiałów.

kacik_pamieci
kacik_pamieci

Projekt realizowany w naszej szkole „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – pamiętamy!” skierowany jest do uczniów klas VII i VIII. Jego głównym celem jest przygotowanie młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W ramach projektu młodzież weźmie udział w projekcji filmu „Nie zabierajcie mamy”, zapozna się ze wspomnieniami dzieci, które były naocznymi świadkami aresztowań swoich matek oraz historią działaczek „Solidarności” – kobiet represjonowanych w trakcie trwania stanu wojennego, przygotuje szkolny kącik patriotyczno-historyczny „40 lat po stanie wojennym”, oraz weźmie udział w konkursie literackim. Dodatkowo w naszej szkole będziemy gościć wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, poświęconą wydarzeniom grudnia 1981 r.

Serdecznie zapraszamy od odwiedzenia strony głównej projektu www.pamiec81.pl