Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji edukacyjnej „Lekki tornister”.

Przeciążone tornistry to temat, który zawsze pojawia się wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. W celu przeciwdziałania zjawisku zbyt ciężkich plecaków podejmowane są przez szkołę różnorodne działania o charakterze edukacyjnym. Zamierzamy w klasach 1-3 ważyć dzieciom plecaki oraz przeprowadzać praktyczne zajęcia z zakresu właściwego pakowania szkolnego tornistra.

W wieku szkolnym u dzieci następuje intensywny wzrost, w związku z czym jest to pierwszy krytyczny okres dla formowania się postawy ciała ucznia. Zbyt ciężki tornister wymusza nieprawidłową postawę ucznia – wpływa na pochylanie się sylwetki do przodu (garbienie się), boleśnie napina mięśnie pleców, wpływa na bóle bioder i kolan oraz w okolicach karku, a także może powodować niechęć                  w uczęszczaniu ucznia do szkoły.

Prosimy wszystkich rodziców o wsparcie i kontrolę zawartości plecaków. Wykorzystajmy możliwość pozostawiania w szafkach lub pudełkach klasowych niektórych książek, ćwiczeń czy materiałów plastycznych.

Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

 

  • Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia.
  • Tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców.
  • Jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.
  • Cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej.
  • Tornister powinien mieć równe, szerokie szelki.
  • Długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.
  • Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
  • Tornister należy nosić na obu ramionach.
  • Konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.