1Planet4All – STOWARZYSZENIE OBROŃCÓW PLANETY

Jesteśmy jedenaściorgiem uczniów z klasy VI b i w ramach uczestnictwa w projekcie
1Planet4All – Razem dla Klimatu!
założyliśmy grupę / redakcję Stowarzyszenia Obrońców Planety,
której opiekunem jest nasza polonistka.

Naszym celem jest uświadomienie, jak ważny wpływ nasze zachowania i przyzwyczajenia mają na funkcjonowanie naszej planety. Chcemy również pokazać, co każdy z nas podczas wykonywania codziennych czynności może zrobić, aby była ona w lepszej kondycji.

SPALINY

Czym są? Jak możemy przed nimi chronić planetę?

Spaliny – to mieszania gazów, która powstaje w procesie spalania paliwa, między innymi węgla kamiennego, brunatnego, ropy naftowej i wielu innych.

​Do spalin zalicza się wszystkie substancje, które podczas procesu spalania znajdowały się w postaci gazowej, niezależnie od tego, w jakim stanie skupienia będą one później, po ochłodzeniu się w atmosferze.

Gazy spalinowe nie pozostają w powietrzu bez wpływu na środowisko naturalne, a część ich składników jest toksyczna.

Maksymalne dopuszczalne stężenie toksyczneszkodliwych substancji (zapylających, tworzących ogniska kondensacji smogu) w spalinach ściśle określone jest przez obowiązujące normy.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Spaliny

 

WODA

Czy może jej nam braknąć? Co możemy zrobić, by temu zapobiec?

Woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naszej planety. Jednak według statystyk wciąż zużywamy jej za dużo, a jej marnowanie sporo kosztuje całe społeczeństwo.

Wodę można oszczędzać na wiele sposobów. Przede wszystkim warto przeanalizować, ile zużywamy jej w łazience, kuchni czy podczas codziennych czynności. Świadome zarządzanie gospodarstwem domowym przyczynia się do poprawy naszego środowiska. Każdy z nas może oszczędzać wodę, np. wykorzystując ja ponownie włączaniem tylko pełnej pralki lub zmywarki.

Niestety wiele osób nadal uważa, że wody mamy pod dostatkiem u na pewno nam jej nie zabraknie. Jednak aż 97,5% wody – to woda słona, a zaledwie 2,5% – to woda słodka, z czego tylko 1% procent nadaje się do spożycia przez człowieka.

źródło: https://inzynieria.com/wodkan/wiadomosci/53036,jakie-sa-zasoby-wody-pitnej-na-swiecie

 

ODZIEŻ

Jak produkcja odzieży może zniszczyć nasz glob? Co robić, by ubrania nie doprowadziły do „zagłady”?

W XXI wieku zużycie ubrań wynosi 400 % więcej niż 20 lat temu. Nie powinny zdziwić nas wyniki różnych badań, które wskazują, że po zaśmiecaniu środowiska drugim najbardziej szkodliwym sposobem niszczenia planety jest produkcja ubrań. Popyt ma wpływ na podaż, dlatego chcąc uchronić nasz glob przed zagładą, powinniśmy dawać ubraniom drugie życie.

Niepotrzebne i niezniszczone ubrania, w które się już nie mieścimy albo po prostu nam się znudziły, powinniśmy oddać komuś, kto będzie je z przyjemnością nosić, np. potrzebującym lub nawet naszym znajomym. Inną możliwością pozwalającą na podarowania odzieży drugiego życia jest korzystanie z wielu aplikacji, które umożliwiają nam odsprzedaż ubrań. Tym sposobem możemy zarobić, sprawić komuś radość z posiadania nowego elementu garderoby, a przede wszystkim przyczynić się do ratowania naszej planety.

źródło: https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/anja-rubik-kupowanie-nowych-ciuchow-nie-jest-modne,230,3960

PLASTIK

Jaki wpływ ma na naszą planetę? Jak możemy w prosty sposób zapobiec „plastikowej katastrofie ekologicznej”?

Na świecie co minutę sprzedawanych jest milion plastikowych butelek. Każdy człowiek ma w swoim domu wyroby z plastiku. Większość ludzi używa zrywek do pakowania zakupów. Możemy śmiało stwierdzić, że plastik jest wszechobecny w naszym życiu.

Prognozy mówią, że za kilkadziesiąt lat w morzach będzie pływało więcej śmieci niż ryb. Nie są to same plastikowe reklamówki czy butelki, ale przeważnie mikroplastik, który jest niewidoczny gołym okiem. Staje się on pożywieniem dla ryb i powoli je zatruwa; często kończy się to dla nich powolną i bolesną śmiercią. Większość z nas nawet nie jest świadoma, że spożywa ryby zatrute plastikiem, co może wpływać nastan naszego zdrowia.

Plastik w postaci pyłu znajduje się również w powietrzu i glebie, co również zatruwa środowisko. Niesie to za sobą poważne konsekwencje. Oddychając, każdego dnia do naszego organizmu dostaje się trujący plastikowy pył.

Mimo ciągłych kampanii ekologicznych 95% Polaków przyznaje się do kupowania produktów zapakowanych w plastik. Rozkład tych przedmiotów może trwać od kilkuset do nawet kilku tysięcy lat.

Prognozy nie są optymistyczne, jednak jest nadzieja!Musimy zacząć od siebie. Jeśli w każdym domu będzie kosz przeznaczony do segregacji plastiku i będziemy kupować wielorazowe torby na zakupy (to też tyczy się słomek do picia), to jest szansa na uchronienie naszej planety od „plastikowej katastrofy ekologicznej”.

źródło: https://pajlo.pl/jak-plastik-szkodzi-naszej-planecie/