ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA-harmonogram działań w SP11 Będzin

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia,

Hasłem przewodnim w 2021 roku są choroby wektorowe

Światowa Organizacja Zdrowia  chce zwrócić uwagę na choroby przenoszone przez wektory. Są to najczęściej małe organizmy takie jak muchy, kleszcze, czy komary, ale również gryzonie. Same organizmy – wektory nie powodują choroby, a przenoszone patogeny i pasożyty wywołujące  choroby.
Jak na razie w naszej strefie geograficznej wektorami są najczęściej kleszcze przenoszące patogeny, które mogą wywołać boreliozę i wirusowe, kleszczowe zapalenie mózgu. Uważajmy szczególnie teraz, bowiem najwięcej kleszczy pojawia się na wiosnę – w kwietniu i w maju.

1. Zamieszczenie na stronie internetowej szkoły załączników:

• Ulotka „Sezon na kleszcza”- komiks
  • Ulotka „Boisz się kleszcza? Zaszczep się”
  • Informacja „Światowy Dzień zdrowia 2021”
  • Wszystko o kleszczach, chorobach odkleszczowych, szczepieniach (kleszcze.info.pl)
  1. Klasy 0-3
  • Przeprowadzenie w terminie od 7-9 kwietnia zajęć online w klasach 0-3 przez wychowawców z wykorzystaniem załączników oraz Filmu Edukacyjnego
    Kleszcze-ochrona przed i usuwanie.
  • Uczniowie wykonują w formie plastycznej ulotki:
    „Jak uchronić się przed kleszczem?”
  1. Klasy 4-8
  • Przeprowadzenie w terminie od 7-13 kwietnia zajęć online w klasach 4-8 na lekcji biologii i przyrody z wykorzystaniem załączników.
  • Podsumowaniem zajęć będzie rozwiązanie przez uczniów quizu
     Co ty wiesz o kleszczach? (quiz)