„Auschwitz-Birkenau w pamięci zbiorowej – 75 lat po wyzwoleniu” taki tytuł nosiła ankieta przygotowana przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na okoliczność obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. W badaniu CBOS interesowała obecność Auschwitz w pamięci społeczeństwa – dla kogo historia symbolizowana przez tę nazwę ma dziś znaczenie oraz jak wielu Polaków związanych jest z nią poprzez doświadczenia członków rodziny, którzy byli więźniami tego lub innych obozów hitlerowskich.

W naszej szkole od wielu lat nauczyciel historii organizuje szkolne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Tegoroczne obchody były zorganizowane online – uczniowie klas VIII wzięli udział w sesji edukacyjnej przygotowanej przez Muzeum KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Po zajęciach uczestnicy wraz z rodzinami również uczestniczyli w w/w wspomnianej ankiecie. Fakt ten został odnotowany przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wysłał imienne podziękowania na ręce dyrektora naszej szkoły. Wszystkim biorącym udział w ankiecie – serdecznie dziękujemy.