KL Auschwitz – były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.


W naszej szkole od wielu lat tego dnia upamiętniamy wszystkich, których dotknęła ta tragedia. Tegoroczne szkolne obchody były ograniczone z uwagi na zdalne nauczanie. Jednak wszyscy uczniowie z klas VII-VIII na lekcjach historii obejrzeli za pomocą MS TEAMS transmisję z obchodów 77. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz – poznali krótką historię obozu oraz wysłuchali wspomnień zaproszonych byłych więźniów, którzy przeżyli Holokaust. Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów. Dodatkowo uczniowie wysłuchali wspomnień p. Ireny Wiśniewskiej pt. „Spotkałam doktora Mengele”. Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu są dla uczniów klas ósmych przygotowaniem do wizyty edukacyjnej na terenie byłego obozu w Oświęcimiu.