Obrady komisji konkursowej „Domek dla jeża”

Z inicjatywy Miasta Będzin, uczniowie wraz z wychowawcami w kreatywny sposób z opadłych liści, suchych gałązek, drewna oraz ekologicznych materiałów tworzyli domki dla jeży.

Do włączenia się w akcję Miasto zachęca nie tylko szkoły. Każda osoba mająca ogródek lub działkę może pozostawić w kopczyku opadłe liście oraz gałęzie. Jest to dla jeży doskonałe miejsce na zimowy sen. Warto też zbudować domek hibernacyjny, który będzie bezpiecznym i ciepłym schronieniem dla tych zwierząt nie tylko w okresie zimy.

Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, stanowią ogromne wsparcie w walce ze ślimakami i uciążliwymi owadami. Choć są one dobrze przystosowane do życia w miejskich warunkach, to narażone są na różne niebezpieczeństwa. Dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby z uwagi na zbliżający się sezon zimowy nie usuwali wszystkich liści i gałęzi z ogrodów. Jest to doskonały materiał budulcowy do przygotowania przez jeże gniazd na okres zimy. Pamiętajmy również, by podczas prac porządkowych w ogrodach i na terenach zielonych, zachować ostrożność i nie zranić ukrytych tam zwierząt.